Sezon na dynie powoli się kończy, ale zanim skończy się na dobre polecam wypróbowanie przepisu na sernik dyniowy. Wystarczy najpierw przygotować sobie puree dyniowe (czyli upiec dynię do miękkości a potem zblendować) oraz zagnieść kruche ciasto na spód. Sama masa serowo dyniowa jest bardzo szybka do przygotowania, wystarczy nam miska i łyżka do wymieszania wszystkich składników. Ma to ogromną zaletę, ponieważ mieszając składniki łyżką nie napowietrzamy masy. Ciasto tym samym nie rośnie zbytnio i nie opada.
Sernik jest lekki, delikatny i cudownie kremowy. Dynia jest lekko wyczuwalna, zwłaszcza dzięki fantazyjnym wzorom z puree na wierzchu sernika. No i ten słoneczny kolor :) Jeśli wolicie bardziej słodkie ciasta polecam dodanie dodatkowej łyżki lub dwóch cukru, natomiast fanom ciast mniej słodkich właśnie taki na pewno przypadnie do gustu. Polecam! :)
SERNIK DYNIOWY (przepis autorski)
Składniki na kruchy, kakaowy spód (podaję tutaj przepis na dużą ilość ciasta kruchego - takie ciasto można zamrażać i gdy tylko jest nam potrzebne wyjąć, pozostawić chwilę w temp. pokojowej i od razu piec. Jest dobre zarówno na spody ciast tj. serniki, kruche ciasta typu skubaniec czy też kruche, drobne ciasteczka)
- 0,5 kg mąki
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- 250 g masła
- 1 łyżka smalcu
- 3 łyżki cukru
- 1 opakowanie cukru waniliowego
- 5 żółtek
- 4 łyżki kakao
Składniki na masę serowo-dyniową (wszystkie składniki powinny być w temp. pokojowej):
- 400 g twarogu (najlepiej sera z wiaderka - twaróg w kostce jest zbyt gęsty, można ewentualnie rozluźnić twaróg śmietaną bądź gęstym jogurtem)
- 10 łyżek puree dyniowego (moje puree było dość rzadkie, puree kupowane w sklepie się nie nadaje)
- 100 g białej czekolady (rozpuszczonej w kąpieli parowej i lekko przestudzonej)
- 2 białka z dużych jajek
- 0,5 opakowania budyniu (20 g)
- 5 łyżek (lub do smaku) cukru pudru (najlepiej przesiać przez sito)
dodatkowo na esy-floresy:
- 1,5 łyżki puree dyniowego
- 0,5 łyżki cukru pudru
Przygotowanie:
Składniki na kruche ciasto (oprócz żółtek) szybko ze sobą połączyć. Najlepiej na początku posiekać składniki nożem, a następnie zagnieść ciasto z żółtkami. 1/5 ciasta odłożyć na spód sernika, pozostałą część wykorzystać do innego ciasta lub zamrozić.
Piekarnik rozgrzać do 180 stopni. Tortownicę o średnicy 18 cm wyłożyć papierem do pieczenia (tylko spód). Ciasto zetrzeć na grubych oczkach tarki na spód tortownicy i lekko ugnieść ręką. Podpiec w piekarniku przez 15-20 minut.
Wyjąć z piekarnika i pozostawić do wystygnięcia. Formę owinąć folią aluminiową.
Wszystkie składniki na masę serowo-dyniową włożyć do miski i wymieszać łyżką.
Masę serowo-dyniową wylać na podpieczony i wystudzony spód. Puree z dyni wymieszane z cukrem pudrem kłaść łyżeczką jako nierówne plamy na masie, następnie wykałaczką lub patyczkiem zrobić kilkanaście ósemek po wierzchu masy tworząc fantazyjne wzory.
Formę wstawić do większego naczynia żaroodpornego, do którego wlać wrzątek. Tak przygotowane formy wstawić do piekarnika.
Temperaturę od razu zmniejszyć do 120 stopni i piec przez około godzinę (piekłam 1h i 10 minut na najniższej półce piekarnika). Następnie sernik wyciągnąć z formy z wrzątkiem i ostudzić przy lekko uchylonych drzwiach piekarnika. Po całkowitym wystudzeniu zdjąć obręcz (wcześniej oddzielić ciasto od formy ostrym nożem) i wstawić do lodówki na kilka godzin (najlepiej na całą noc).
SMACZNEGO!
sobota, 2 listopada 2013
Sernik dyniowy (bez użycia miksera)
Autor:
Z pasją w kuchni
o
11/02/2013 08:00:00 AM
Wyślij pocztą e-mail
Wrzuć na bloga
Udostępnij w X
Udostępnij w usłudze Facebook
Etykiety:
ciasta z warzywami,
serniki,
wypieki
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
7 komentarze:
Bardzo efektowny i przepysznie wygląda, pozdrawiam :)
piękne te wzory na wierzchu!
wspaniały sernik
Fantastycznie wygląda z tymi dyniowymi wzorkami :)
Dziękuję Wam bardzo :)
Jaki cudny sernik, pięknie się prezentuje ! No i ta dynia mniam mniam :)
Robi wrażenie :-)
Prześlij komentarz